Co możesz zrobić, aby dotrzymać postanowień noworocznych?

Nastał 1.01.2022 r; a w Twojej głowie aż roi się od planów na ten Nowy Rok. Na pewno na tej liście znajduje się też plan na zmianę swojej sylwetki. Czy to wyrzeźbienie jej, czy zgubienie kilogramów, musisz zabrać się do tego rozsądnie i wiedzieć, że to plan długoterminowy, a nie na miesiąc.

Czy wiesz, że tylko 8% osób dotrzymuje postanowień noworocznych? 
Jak do tego dochodzi?

W bardzo prosty sposób. Dnia 1.01 zakasasz rękawy, bierzesz torbę na ramię i idziesz na siłownię. Wchodzisz tam, dziewczyna z recepcji podpisuje z Tobą umowę, oprowadza Cię po lokalu, przebierasz się, idziesz na strefę wolnych ciężarów i…pojawia się blokada w Twojej głowie, bo nawet nie wiesz, od czego zacząć. Masz wrażenie, że wszyscy ci wielcy faceci patrzą na Ciebie z politowaniem, a dziewczyny śmieją się pod nosem. Więc cofasz się na strefę cardio, włączasz bieżnię na wysokie tempo, biegniesz 10 min, prawie wyzionąłeś ducha, zmniejszasz tempo i tak maszerujesz jeszcze 20 min. Idziesz na maszyny, machasz tym ustrojstwem kilka serii, wypijasz białko i wracasz dumny do domu.

Czy siłownia jest odpowiednim treningiem dla Ciebie?

Na drugi dzień wstajesz i nie możesz się ruszyć. Powodem Twojego stanu jest mikrouszkodzenie mięśni, które wczoraj pracowały, czyli tak zwane “zakwasy”. Postanawiasz, że dzisiaj nie idziesz na siłownię, aby ból minął. Idziesz pojutrze, ale tym razem dokształciłeś się w internecie, że trzeba mieć jakiś plan. Więc ćwiczysz klatkę i biceps, machasz sztangą i hantlami, z jak największym ciężarem. Pod koniec treningu czujesz, że coś jest nie tak z barkiem. Na drugi dzień boli jeszcze bardziej, idziesz do lekarza i okazuje się, że naderwałeś sobie mięsień naramienny przez złą technikę ćwiczeń. Tak kończy się Twoja historia z postanowieniem noworocznym.

Jak zacząć postanowienie noworoczne o zmianie sylwetki, aby nie popełnić falstartu?

Przede wszystkim wiedz, że zmiana sylwetki to proces długotrwały i bez konkretnego planu nawet nie zaczynaj, bo od razu się zniechęcisz. Jeśli jesteś osobą, która nigdy nie miała do czynienia z ćwiczeniami siłowymi i cardio, a do zrzucenia masz trochę kilogramów, warto zastanowić się nad wypożyczeniem sprzętu fitness, aby wprawić się w ćwiczenia cardio i stopniowo zwiększać ich intensywność.

Siłownia to nie jedyne rozwiązanie!

Wypożyczenie rowerka, bieżni, orbitreka, czy wioślarza daje Ci niezależność. Wypożyczasz go na określony czas, firma przeszkoli Cię w użytkowaniu i nie musisz martwić się o serwis urządzeń. Do tego dobrym pomysłem będzie zakupienie gum oporowych oraz wykonywanie kilku ćwiczeń wzmacniających i rozciągających, aby przygotować organizm na osiągnięcie wyższego poziomu w kształtowaniu sylwetki. 

Gdy będziesz już wprawiony w ćwiczeniach cardio, wykonywanych na wypożyczonym sprzęcie, po zakończonej umowie możesz go oddać i korzystać z siłowni. Jeśli nie chcesz przerywać ćwiczeń w domu, nie ma przeszkód, abyś zakupił sprzęt fitness do domu. Szeroka gama produktów do ćwiczeń cardio z pewnością pomoże Ci w osiągnięciu celu.

Czy dieta ma znaczenie?

Oczywiście! Nie zapomnij o prawidłowym odżywianiu. Często osoby odchudzające się uważają, że najlepszym rozwiązaniem będzie niejedzenie, bo dzięki temu schudną. Takie mylne podejście prowadzi często do zaburzeń odżywiania, dużych wahań wagi, a także pogorszenia stanu zdrowia. Pamiętaj, że dieta do nawet 70% Twojego sukcesu. 

Wcale nie oznacza to, że masz jeść sałatki i rezygnować ze zjedzenia Oreo. Umiar, odpowiednia liczba kalorii oraz prawidłowe rozłożenie makroskładników zawartych w produktach są składowymi, które Tworzą dietę smaczną, zdrową i efektywną.

Nie masz czasu ani chęci na głowieniem się nad planem i kontrolowaniem postępów?

Jeśli te wszystkie składowe wymienione wyżej to dla Ciebie zbyt dużo, możesz skorzystać z pomocy trenera personalnego. W dzisiejszych czasach trenerów jest tylu, ile grzybów po deszczu. Jeśli już znajdziesz trenera idealnego, musisz pamiętać, że wszystko samo się nie zrobi. Ważne jest tu Twoje zaangażowanie. Twoim zadaniem będzie po prostu wypełnić plan w 100%. Trener z całą pewnością zbuduje plan idealnie dopasowany do Ciebie i będzie kontrolować Twoje postępy, modyfikować plan i doda Ci nieco motywacji, ale bez Twojej pracy nic samo się nie wydarzy. 

Przy współpracy z trenerem nie osiągniesz efektu w 2 tygodnie, aczkolwiek z całą pewnością po kilku miesiącach wypełniania planu, będziesz się zastanawiał, czy na tym pierwszym zdjęciu w raporcie to na pewno byłeś Ty, bo efekty na pewno będą znaczne.

Nie zapominaj o regeneracji!

Odpoczynek Twoich mięśni jest tak samo ważny, jak pobudzenie ich do pracy. Jeśli zamierzasz ćwiczyć codziennie, możesz bardzo szybko się zniechęcić i osiągnąć odwrotny efekt od zamierzonego. Nikt tu nie mówi o leżeniu na kanapie i jedzeniu chipsów, ale spacer, sauna, dzień rozciągania, czy masaże na pewno pomogą Ci w zregenerowaniu Twoich mięśni, a tym samym będą one lepiej przygotowane na kolejny wysiłek, co da Ci korzystniejsze efekty. 

Do dzieła!

Wiedz, że nic samo się nie zrobi. Od czytania tego artykułu nie zrzucisz zbędnych kilogramów. Więc najlepiej zacząć tu i teraz. Wypożycz sprzęt fitness, a będziesz już o krok od wymarzonej sylwetki. Wyrzuć zbędne produkty z szafek, a waga Ci się odwdzięczy. Zadzwoń do trenera, a na fotkach z wakacji będziesz mógł się pochwalić płaskim brzuchem. Nie sugeruj się wagą, tylko zacznij mierzyć swoje obwody. Musisz pamiętać, że najważniejsza tu jest Twoja cierpliwość i praca. Dzięki temu osiągniesz sukces i nie zniechęcisz się po tygodniu diety i ćwiczeń. 

Pozostaje nam życzyć Ci powodzenia i zaprosić do współpracy z naszą wypożyczalnią sprzętu fitness, sklepem, a także trenerem.